Niedziela, 31 maja 2020r. Anieli, Feliksa, Kamili
szukaj w  pb.info.pl   katalog firm   targi    
 
 
Historia firmy H. Moser & Cie

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /archiwum/sub/showSingleArticleAdInfo.php on line 13
2007-11-09 12:18:39 ZEGARKI, Zagranica


 

Z wyrokiem od Lenina, z prezentem od Stalina
i zupełnym zapomnieniem w tle czyli historia firmy H. Moser & Cie

Firmę H.Moser & Cie, jej historię i poziom zegarmistrzowskiej sztuki można opisywać w interesujący sposób na wielu stronach. Tak wielu, jak interesująca i wiekowa jest jej historia i jak wiele uznania zyskały sobie jej zegarki. W przedstawionym poniżej opisie postaram się nie ograniczać tylko do podania następujących po sobie dat i zdarzeń, ale choć trochę uchwycić filozofię działania, ducha firmy i wyjątkowość "przypadków”, jakie ją spotkały. To właśnie szczególna filozofia działania popchnęła koleje historii marki, w ten sposób, że największą popularność i uznanie dla jej wyrobów notuje na terenach byłej carskiej Rosji i na rynkach od niej zależnych, czyli także w Polsce.


Pasjonująco inna
"Pasjonująco inna" – motto, które przyświeca dzisiejszej firmie, ma swoje odzwierciedlenie w całej historii marki, i to w każdym jej aspekcie i wyróżniają ją w stosunku od innych tradycyjnych szwajcarskich marek zegarkowych.

Historia firmy H. Moser & Cie
Gold Hunter Pocket Watch Imperial Eagle – zegarek kieszonkowy z carskim orłem
Ocena: 0,00


Założycielem marki był Johann Heinrich Moser, urodzony 12 grudnia w 1805 roku, w rodzinie z tradycjami zegarmistrzowskimi w miejscowości Schaffhausen. Już w wieku 22 lat opuścił swoje rodzinne miasto i udał się do Sankt Petersburga w Rosji, gdzie w roku 1828 założył własną firmę pod nazwą H.Moser & Cie.

Historia firmy H. Moser & Cie
Gold Minute Repeate – zegarek kieszonkowy z repetycją minutową
Ocena: 0,00


Już od początku działalności produkty firmy H.Moser & Cie cechowała najwyższa jakość, dzięki czemu rosło uznanie dla nich w oczach klientów. W ciągu krótkiego czasu zegarki Mosera kupowali nawet członkowie dworu carskiego, książęta a także oficerowie carskiej armii, a zapytania o produkty napływały także z innych krajów. Należy zwrócić uwagę, że czas powstania firmy tego uzdolnionego zegarmistrza, znacząco poprzedza powstanie wielu innych, uznanych dziś marek. Antoni Norbert Patek – założyciel firmy Patek-Philippe opuścił Polskę po Powstaniu Listopadowym, Florentine Ariosto Jones – założyciel firmy IWC, do Schaffhausen został sprowadzony właśnie przez Heinricha Mosera 40 lat później, a największy "wysyp” zegarkowych marek nastąpił pod koniec dziewiętnastego wieku.

Historia firmy H. Moser & Cie
Fabryka w Le Locle
Ocena: 0,00


Wracając do Rosji i tamtejszych dziejów firmy H. Moser & Cie, to jej rozwój był tak szybki, że w niedługim czasie otworzone zostały przedstawicielstwa w Moskwie, a następnie w Niżnym Nowogrodzie i Irbicie. Konieczność utrzymywania najwyższej jakości produktów, ze względu na prestiż firmy spowodowała, że w 1829 Moser roku założył manufakturę w Le Locle w Szwajcarii, gdzie produkowane były zegarki wyłącznie na rynki europejskie i Rosję.

Historia firmy H. Moser & Cie
Rezydencja Charlottenfels
Ocena: 0,00


Gdy po 20 latach Johann Heinrich Moser wracając na stałe do Schaffhausen, pozostawiał dobrze zorganizowane i bardzo dobrze prosperującą samodzielną firmę w Rosji i fabrykę w Szwajcarii. Równocześnie wracając jako bogaty przedsiębiorca, wracał z myślą inwestowania w industrializację swojego rodzinnego miasta.

Historia firmy H. Moser & Cie
Elektrownia wodna wybudowane przez Mosera
Ocena: 0,00


Wprawdzie pierwszą inwestycją była budowa domu, a właściwie zamku rodzinnego nazwanego Charlottenfels, ale kolejnymi etapem była już budowa największej w Szwajcarii tamy na rzece Ren, a dalej elektrowni wodnej. To właśnie elektrownia wodna i tania energia elektryczna była jednym z przekonywujących argumentów dla Florentine Ariosto Jones'a, by w Schaffhausen zbudował swoją fabrykę zegarków International Watch Company. Heinrich Moser nie dość, że nakłonił młodego Amerykanina do budowy firmy w Schaffhausen, to jeszcze wspomógł go finansowo przy jej uruchomieniu. Poprzez otwarcie warsztatu produkującego koperty do zegarków w roku 1853, powołanie szkoły zegarmistrzowskiej w roku 1868 i pomoc w uruchomieniu fabryki zegarków IWC, Moser realizował swoje marzenie.

Historia firmy H. Moser & Cie
Popiersie Johanna Heinricha Moser’a
Ocena: 0,00


Johann Heinrich Moser zmarł w roku 1874, a mieszkańcy Schaffhausen, w dowód wdzięczności nadali mu tytuł honorowego obywatela miasta. Jego popiersie odlane z brązu umieszczone na postumencie zdobi jeden z parków miejskich. Jako, że syn Mosera nie wykazywał zainteresowania zegarmistrzostwem, cały swój majątek zapisał żonie – baronowej Fanny von Sulzer-Wart. W następnym kroku obydwie części firmy – w Rosji i w Szwajcarii zostały sprzedane osobom prowadzącym te oddziały. Nabycie było obwarowane deklaracją produkcji czasomierzy pod istniejącą marką oraz współpracą niezależnych od tego momentu firm.

Historia firmy H. Moser & Cie
Salon H.Moser & Cie w carskiej Rosji
Ocena: 0,00Z wyrokiem od Lenina
Kres tej współpracy i kres firmie H.Moser & Cie w Rosji położył wybuch Rewolucji Bolszewickiej i związana z nią nacjonalizacja wszystkich firm. Szwajcarscy właściciele i pracownicy firmy zostali wypędzeni, a firma przejęta przez tworzące się państwo bez odszkodowania dla właścicieli. Od tego momentu oddział w Le Locle funkcjonuje już niezależnie poddając się wahaniom koniunktury branży zegarmistrzowskiej, zmieniając nazwę firmy i profil produkcji. Ostatecznie w roku 1979 staje się częścią firmy "Dixi-Mechanique". Ostatnie w ubiegłym wieku zegarki z logiem "Henry Moser", zostały wyprodukowane w Le Locle w roku 1953.
Tak więc początek końca marki H.Moser & Cie, to wybuch Rewolucji Październikowej, i dlatego w osobie Włodzimierza Lenina widzę tego, którego decyzje unicestwiły tą markę.

Z prezentem od Stalina
Pozycja i ilość obecnych na rynku dawnej carskiej Rosji zegarków spowodowała, że właśnie zegarek tej marki stał się prezentem dla premiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej, Edwarda Osóbki-Morawskiego, od przywódcy Związku Radzieckiego Józefa Stalina. Fakt przekazania tego podarunku opisuje Edward Osóbka-Morawski w biografii "Krawędź ciemności”: – W czasie jednego z obiadów Stalin przekazał nam zegarek otrzymany od amerykańskiego jubilera, który chciał tylko pokwitowania jego odbioru. Stalin nie dał mu tego pokwitowania, słusznie podejrzewając, że sprytny jubiler chce zrobić sobie reklamę jako dostawca samego Stalina. Rzeczony zegarek Stalin podarował Bolesławowi Bierutowi, a sam wyciągnął stary, kieszonkowy "Moser” ze złotą dewizką ...Ja widząc, że Stalin posługuje się staromodnym zegarkiem, wyciągnąłem mojego kieszonkowego "Tissot” i zaproponowałem generalissimusowi wymianę. Stalin zgodził się...

Historia firmy H. Moser & Cie
Zegarek otrzymany przez Edwarda Osóbkę-Morawskiego od Józefa Stalina
Ocena: 0,00


Zupełne zapomnienie
Obecność sporej ilości zegarków firmy H.Moser & Cie na rynku w Polsce potwierdzają lokalni zegarmistrze. Część z tych zegarków jest niższej jakości i nie posiada mechanizmów wykończonych tradycyjnie dla firmy Moser, co sugerowałoby, że produkcja wspomagała się także dostawcami popularnych mechanizmów. Znane są także stare, podrabiane wyroby firmy H.Moser & Cie, co potwierdza opinie, iż marka była bardzo dobrze rozpoznawalna.
Prawdopodobnie wszystkie ze znaczących marek, które zostały zlikwidowane w czasie kryzysu szwajcarskiego zegarmistrzostwa w latach siedemdziesiątych, zostały reaktywowane przed, lub w trakcie reaktywacji branży, jeszcze w końcu lat osiemdziesiątych poprzedniego wieku. Wszystkie, z wyjątkiem firmy H.Moser&Cie. Dlaczego?
Najważniejszym powodem była wcześniejszy, niż inne firmy upadek marki, co powodowało, że poszukiwacze dobrych marek nie widzieli jej na horyzoncie swoich zainteresowań. Kolejnym powodem był prawdopodobnie fakt, że najlepsza znajomość marki, najwięcej dobrych pamiątek, którymi są wybitne egzemplarze zegarków znajdowały się poza terenem Szwajcarii.

Firma H. Moser & Cie w wieku XXI
W roku 2002 marka H. Moser & Cie zostaje ponownie zarejestrowana jako marka zegarkowa przez dr Jurgena Langa, a honorowym prezesem firmy Moser Schaffhausen AG zostaje prawnuk Heinricha Mosera – Roger Nicholas Balsiger. W roku 2005 w 200-lecie urodzin założyciela marki, jego spadkobierca – firma Moser Schaffhausen AG wprowadza na rynek serię zegarków noszących logo "H.Moser & Cie".

Historia firmy H. Moser & Cie
Model Mayu (koperta różowe złoto)
Ocena: 0,00


Pasjonująco inna – motto przyświecające również dzisiejszej marce H.Moser & Cie wyraża się w sposobie produkcji opierającym się na najlepszych dostawcach i najlepiej wykonanych półproduktach. W niezwykłych i niezwykle funkcjonalnych, choć nie zawsze rzucających się w oczy udoskonaleniach mechanizmów, w modelach zbliżonych do klasycznych wzorów i spełniających wymogi najnowszych trendów – dodatkowych wskazań czasomierza. Lista i znaczenie poszczególnych nietypowych rozwiązań jest bardzo długa.
Oficjalna premiera produktów H. Moser & Cie odbyła się w wybudowanym przez Heinricha Mosera zamku – Charlottenfels i obejmowała następujące linie zegarków: Mayu, Monard, Monard Date, Perpetual.

Historia firmy H. Moser & Cie
Model Perpetual (koperta różowe złoto)
Ocena: 0,00


Wszystkie modele zegarków cechuje charakterystyczny klasyczny i purystyczny wygląd.
Koperty czasomierzy wykonane są z metalu szlachetnego i posiadają sferyczne szkło szafirowe nad tarczą zegarka, oraz transparentny dekiel umożliwiający "podgląd" dekorowanego mechanizmu. Wszystkie mechanizmy zegarków posiadają manualny naciąg sprężyny, powiększoną rezerwę chodu – ze wskaźnikiem zapasu chodu, a mechanizm dekorowany jest tradycyjnym "szlifem firmy Moser" oraz pieczęcią firmową z logiem marki. Mechanizmy wyposażone są w wymienne "serce zegarka" – moduł wychwytu. Wszystkie zegarki posiadają "stop funkcję" wskazówki sekundowej, oczekiwaną przez koneserów i pomocną przy precyzyjnym ustawianiu mechanizmu.

Historia firmy H. Moser & Cie
Model Henry Double Hairspring (koperta palladium)
Ocena: 0,00


W roku 2007 firma H.Moser & Cie wprowadziła kolejny model zegarka: Henry Double Hairspring wyposażony w unikatowe rozwiązanie mechanizmu zegarka. Balans zegarka został zaopatrzony w dwie niezależne sprężyny włosowe. Takie rozwiązanie jest majstersztykiem zegarmistrzowskim i rozwiązaniem nie stosowanym obecnie przez żadną z istniejących firm.

Władysław Meller

 
 

Wyślij e-mail rekomendujący nasz serwis
Adresat e-mail
 
 
Historia firmy H. Moser & Cie
Firmę H.Moser & Cie, jej historię i poziom zegarmistrzowskiej sztuki można opisywać w interesujący sposób na wielu stronach. Tak wielu, jak interesująca i wiekowa jest jej historia i jak wiele uznania zyskały sobie jej zegarki. Założycielem marki był Johann Heinrich Moser.
czytaj cały artykuł
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

 
Waszym zdaniem
 
A co wiemy o T. Moser & Cie.
Kazimierz 2018-11-30 10:31:42

 
NEWS
 
 

Copyright © 2000-2020 Polska Biżuteria. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strony internetowe L77