Poniedziałek, 13 lipca 2020r. Danieli, Irwina, Małgorzaty
szukaj w  pb.info.pl   katalog firm   targi    
 
 
Wędrówki bursztynu i po bursztyn

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /archiwum/sub/showSingleArticleAdInfo.php on line 13
2009-09-09 11:37:25 Imprezy branżowe, WYDARZENIA


Podczas targów Ambermart oglądać będzie można mulimedialną prezentację autorstwa Barbary Gronuś-Dutko „Europejskie Szlaki Bursztynowe – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy”. Aktualna prezentacja jest następnym, po impresji „Na Planecie Jantar”, multimedialnym projektem artystycznym jej autorstwa.

Pokaz odbędzie się w czwartek, 10. września, godzina 12.30, ul. Beniowskiego 5, Hala 5, antresola


Wędrówki bursztynu i po bursztyn
Ocena: 3,00Barbara Gronuś-Dutko fotografiami opowiada o bursztynie oraz „o wędrówkach bursztynu i po bursztyn”. Scenariusz określa kolejność wątków opowieści, podejmowanych przez Artystkę – założycielkę Stowarzyszenia „Bursztynowa Planeta Jantar”, która od prawie 30 lat odkrywa i przedstawia niepowtarzalną urodę każdej bryłki naturalnego bursztynu bałtyckiego.

 Barbara Gronuś-Dutko wykonuje rzeźby w bursztynie, jest projektantką unikatowej biżuterii. Od kilku lat fotografuje, projektuje bursztynowe wydawnictwa i tworzy multimedialne prezentacje oraz scenografie, których głównym bohaterem jest bursztyn.


Wędrówki bursztynu i po bursztyn
Ocena: 3,00Scenariusz do prezentacji, opracowany przez Alicję Pielińską z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz Barbarę Gronuś-Dutko, zawiera komentarze do niektórych kadrów oraz zapowiada poszukiwanie nowych fotografii. Opracowanie to, podlegające stale jeszcze zmianom, zawiera szereg impresji na wybrane tematy. Krótkie opisy informują o genezie, niezwykłych właściwościach oraz o kolejnych etapach przemieszczania bursztynu w dziejach geologicznych. Podobnie zasygnalizowane jest znaczenie „złota północy” w życiu dawnych i współczesnych Europejczyków, jak też mieszkańców innych kontynentów. Rozdział „Turystyczne szlaki bursztynowe XXI wieku” to szkic o współczesnych wędrówkach łączących Europę pod hasłem bursztyn.

Wersja premierowa prezentacji przygotowana była na Konferencję Miast Partnerskich „Cztery kraje – jedna Europa”, która odbyła się w Rabce-Zdroju w dniach 17-19 lipca 2009 r. Obecna wersja, opracowana przez Autorkę na 10. Ambermart, to kolejna kompozycja fotografii i animacji, które zmieniając się jak w kalejdoskopie ilustrują część zagadnień poruszonych w scenariuszu. 


Wędrówki bursztynu i po bursztyn
Ocena: 4,33W prezentacji pojawiają się między innymi fotograficzne wizytówki niektórych bursztynowych zabytków, zbiorów muzealnych, miejsc „bursztynowych wydarzeń” istniejących wzdłuż Krajowej Siódemki – Succinite Road, oraz innych pobliskich tras komunikacyjnych wiodących z południa na północ. Postulowana Droga Bursztynowa jest kolejnym traktem turystycznym widocznym w zagęszczającej się w wieku XXI europejskiej sieci „szlaków bursztynowych”. Jest to zarazem zaproszenie do dołączenia nowych miejsc na mapie szlaku.

Wiele kadrów przedstawia SERCE wykonane przez Barbarę Gronuś-Dutko z bryłki pięknego bursztynu. Ma ono symbolizować „Bursztynowe Serce Przyrody” – logo Stowarzyszenia „Bursztynowa Planeta Jantar”. To SERCE towarzyszy Autorce w podróżach na Jej szlaku bursztynowym: Gdynia-Orłowo – Gdańsk – Warszawa – Kraków – Rabka-Zdrój. „Bursztynowe Serce Przyrody” fotografowane na różnym tle, czasem jest soczewką, czasem lustrem, zawsze lśni. Widzimy je w dziuplach drzew Parku Zdrojowego w Rabce-Zdroju, w Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, gdzie odwiedziło bryłkę bursztynu „Planeta Jantar”, na korze nadbrzeżnych buków w Orłowie, na plaży w Jantarze.


Wędrówki bursztynu i po bursztyn
Ocena: 1,00Aktualna prezentacja jest następnym, po impresji „Na Planecie Jantar”, multimedialnym projektem artystycznym autorstwa Barbary Gronuś-Dutko, podlegającym modyfikacjom i uzupełnieniom, w miarę pozyskiwania adekwatnych fotografii. Jest to zarazem kolejne działanie artystyczno-edukacyjne podejmowane przez „bursztynowo-przyrodnicze” Stowarzyszenie „Bursztynowa Planeta Jantar”, propagujące naturalny bursztyn bałtycki, jako część dziedzictwa przyrodniczego.

Barbara Gronuś-Dutko po raz kolejny jest gościem Międzynarodowych Targów Gdańskich SA. W 2002 roku  na 3. Ambermarcie zaprezentowała „Obrazy Bursztynowo-Świetlne”; rok później na Amberifie 2003 można było oglądać spektakl „Teatru Bursztynu i Wyobraźni” pt. „Skamieniały Las”. W roku 2005 – 12. Amberif – na „Galę mody i bursztynu” Artystka przygotowała biżuterię do kolekcji „Bursztynowym Szlakiem”. Wydany został Jej pierwszy kalendarz bursztynowy na Annus succinicus – Rok Bursztynowy 40 000 012 Ambermartowi 2005 towarzyszyła wystawa „Zaczarowany Świat Bursztynu – czas” w Galerii Sztuki w Gdańsku. Dwie wystawy fotogramów towarzyszyły Targom Ambermart: „Koty Bursztynowe” w roku 2007 i „Na Planecie Jantar” w roku 2008. Podczas Targów Ambermart 2008 była premiera „Koncertu w Bursztynie” – improwizacja wykonana przez Iwonę Jędruch z multimedialną scenografią wnętrza bursztynu, oraz multimedialna prezentacja „Na Planecie Jantar” z muzyką Iwony Jędruch i Roberta Grudnia.  Na Amberifie 2009  można było oglądnąć  collage „Mój szlak bursztynowy: Gdynia-Orłowo – Warszawa – Kraków – Rabka”.

Materiał prasowy 
       
 
 
 

Wyślij e-mail rekomendujący nasz serwis
Adresat e-mail
 
 
Wędrówki bursztynu i po bursztyn
Podczas targów Ambermart oglądać będzie można mulimedialną prezentację autorstwa Barbary Gronuś-Dutko „Europejskie Szlaki Bursztynowe – Bursztyn w przyrodzie i kulturze Europy”. Jest to następny, po impresji „Na Planecie Jantar”, multimedialny projekt jej autorstwa.
czytaj cały artykuł
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

 
Waszym zdaniem
 
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu
 
NEWS
 
 

Copyright © 2000-2020 Polska Biżuteria. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strony internetowe L77