Poniedziałek, 6 lipca 2020r. Dominiki, Jaropełka, Łucji
szukaj w  pb.info.pl   katalog firm   targi    
 
 
Sylwetki Twórców

Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /archiwum/sub/showSingleArticleAdInfo.php on line 13
2013-05-14 12:26:50 BIŻUTERIA, Sztuka, Sylwetki, Wystawy


Sylwetki Twórców to najbardziej rozbudowany cykl wystaw w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra. Są to indywidualne prezentacje wybitnych twórców polskiego i międzynarodowego złotnictwa. W tym roku w srebrnej stolicy zobaczymy w ramach cyklu 4 wystawy.


Agnieszka Bruzda i Jan Suchodolski – B2
BROSZKA DO KWADRATU 

Pomysł wspólnej wystawy pojawił się spontanicznie, o czym za chwilę. Mieszkamy w różnych miastach, spotykamy się niezbyt często. Bardzo rzadko rozmawiamy o biżuterii. Jednak od lat istnieje między nami nić sympatii i porozumienia.
Kwadratowa broszka towarzyszy naszej twórczości od zawsze. Jasiek "wymyślił ją" pierwszy. W jednym z ostatnich projektów, ja – przebywając w pracowni w Krakowie i Jasiek – w pracowni w Warszawie, w tym samym momencie wpadliśmy (nie pierwszy raz) na podobny pomysł. Na kwadratowych powierzchniach pojawiły się słowa. W moich broszkach to nazwy miesięcy, u Jaśka między innymi fragmenty tekstów piosenek. Kiedy je zobaczyliśmy padło hasło: a może zrobilibyśmy wspólną wystawę, której motywem przewodnim będzie kwadratowa broszka? Tak B2! I tak to się zaczęło...


Sylwetki Twórców
Agnieszka Bruzda
Ocena: 5,00Agnieszka Bruzda
Ur. w 1964 w Krakowie. Ukończyła ASP w Krakowie, Wydział Form Przemysłowych (1995). Złotnictwem zajmuje się od 1992 r. Uczestniczka wielu wystaw w kraju i za granicą, m.in. w Czechach, Niemczech, Włoszech, Serbii i Czarnogórze, Słowacji, Szwecji. Ostatnia wystawa indywidualna dla Ciebie …w Galerii Bielak w Krakowie w 2004 r. Nagrody: 8. OPFZ Srebro ‘94 – nagroda RODENT-CZEK, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica, Polska, 1994; 10. MKSZ Amulety – Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy, Państwowa Galeria Sztuki, Legnica, Polska, 1998. Prace w zbiorach muzeów w Legnicy, Gliwicach oraz w kolekcjach prywatnych.


Sylwetki Twórców
Jan Suchodolski
Ocena: 5,00Jan Suchodolski
Ur. w 1961r. w Warszawie. Studiował Architekturę Krajobrazu na Akademii Rolniczej w Warszawie. Projektowaniem biżuterii zajmuje się od 1986 roku. Wieloletni członek STFZ. Wystawy indywidualne: Espace Degree, Luksemburg, Muzeum Sztuki Złotniczej, Kazimierz nad Wisłą, Galeria Srebra pod Przepiórczym Koszem, Legnica. Uczestnik wielu wystaw krajowych i zagranicznych (m.in.: Anglia, Czechy, Francja, Niemcy, Szwecja, Serbia i Czarnogóra, Słowacja). Nagrody: Ogólnopolski Przegląd Wyrobów Złotniczych SOPOT ’88 - Nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz II nagroda; MKSZ Przestrzeń- II nagroda, Państwowa Galeria Sztuki,1992; OKBA Camelot 1111, 1112, 1113, 1114, 1115, Kraków 1993-97; Pai Time, Warszawa, 2000; Prezentacje 2004 – I nagroda, Warszawa 2004. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych na całym świecie.

Akademia Rycerska, LCK, ul. Chojnowska 2
Ekspozycja: 30.04 – 30.06,
Wernisaż: 17 maja, godz. 18.30
 

Lis2 – Bez dekoracji
 

LIS2 to grupa projektowa stworzona w 2007 roku przez Anetę Lis-Marcinkiewicz i Adrianę Lisowską - absolwentki Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Grupa LIS2 inicjuje dialog pomiędzy widzem, a sztuką współczesną. Do najciekawszych ich dokonań należą cykl wystaw i warsztatów artystycznych w Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu oraz cykliczna Zabawa Towarzysko-Twórcza Obiekt W. Umożliwiają one bezpośrednią interakcję pomiędzy samymi artystami jak również artystami i publicznością. Grupa LIS2 współpracuje z projektantami mody. Lis2 to także biżuteria użytkowa i eksperymentalna, gdzie wyrażenie idei jest równie istotne, co dobrze zaprojektowana forma.


Sylwetki Twórców
Lis2
Ocena: 1,00ANETA LIS-MARCINKIEWICZ
Mieszka i pracuje w Opolu. Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Biżuterii, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Kuratorka wystaw i autorka tekstów krytycznych. Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych. Wielokrotna uczestniczka i laureatka Międzynarodowych Konkursów Sztuki Złotniczej w Legnicy. Wybrane wystawy: Czas srebra i bursztynu, Wuppertal, Niemcy, 2008; Złote kreacje - 50-lecie sztuki projektowania w ASP w Łodzi, 2009; Imatra Art KORU3 Museum, Imatra, Finlandia, 2009; Galeria Młodych Talentów, Łódź, 2007; 15. MKSZ SKANDAL – Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy, 2006; Nagroda Prezydenta Miasta Łodzi 2007; Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź, 2005; XXI Konkurs im. Wł, Strzemińskiego dla studentów ASP w Łodzi - nominacja do Nagrody Rektora, Łódź, 2004.


Sylwetki Twórców
Lis2
Ocena: 0,00ADRIANA LISOWSKA
Mieszka i pracuje w Gdyni. Absolwentka Wydziału Tkaniny i Ubioru w Katedrze Biżuterii w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (2004). Zajmuje się rzeźbą, fotografią i biżuterią eksperymentalną. Uczestniczka kilkunastu wystaw zbiorowych w Polsce i zagranicą, m.in. w Pradze (Czechy), Bratysławie (Słowacja), Lipsku, Wuppertalu (Niemcy), Florencji, Dicomano (Włochy), Budapeszcie (Węgry). Między innymi: Czas srebra i bursztynu, Galeria Sztuki w Legnicy; Muzeum Bursztynu w Gdańsku, 2009; Wuppertal, Niemcy, 2008;  Grand Prix podczas Targów Amberif 2001 i 2004 w Gdańsku, Nagroda Polskiego Jubilera w 16. Międzynarodowym Konkursie Sztuki Złotniczej PIĘKNO ABSOLUTNE, Galeria Sztuki, Legnica, 2007 oraz Nagroda Bursztynowa w konkursie Amberif Design Award 2009.

Akademia Rycerska, LCK, ul. Chojnowska 2
Ekspozycja: 30.04 – 30.06,
Wernisaż: 17 maja, godz. 18.30
 

Philip Sajet - Piękno jest najważniejsze


Tegoroczna edycja legnickiego Festiwalu SREBRO odbywa się pod hasłem „BUNT”, nawiązującym do europejskich protestów „Oburzonych. Centralnym wymogiem konkursu, a tym samym festiwalu, jest postrzeganie biżuterii jako znaku protestu i środka politycznego dyskursu.
Philipa Sajeta, holenderskiego twórcę biżuterii, poproszono o przygotowanie wystawy będącej przeglądem jego prac. Czy jednak twórca biżuterii, rocznik 1953, jest w stanie odnaleźć się w kontekście ruchu protestacyjnego, którego obraz, sądząc po tym, co można zobaczyć w mediach, kształtowany jest głównie przez młodzież? Czy język  artystyczny niestroniący od używania kamieni szlachetnych, złota i replik słynnych diamentów, jest w stanie podjąć dialog z kulturą protestu? Jakie miejsce zajmuje Philip Sajet w legnickim „Buncie“, a tym samym w buntach doby obecnej?
Najbardziej w pracach Philipa Sajeta widoczne są gniew i wola walki. Dominującym elementem w licznych pierścionkach i koliach jego autorstwa są nieoszlifowane kamienie szlachetne lub porozbijane kawałki szkła, te ostatnie utrzymane w kolorze jaskrawej czerwieni, co stwarza wrażenie niebezpieczeństwa i budzi skojarzenia z krwią i ranami. Podczas gdy agresywna energia odłamków kamieni i szkła w przypadku pierścionków oddala się od osoby je noszącej, kierując się przeciwko światowi zewnętrznemu, to patrząc na naszyjniki aż prosi się pytanie, czy ocierające się o skórę ostre odłamki jej nie uszkodzą, a krwawa kolia nie stanie się pod wieczór świadectwem brutalności takiej ozdoby.


Sylwetki Twórców
Philip Sajet
Ocena: 0,00Philip Sajet mieszka we Francji. Wykładowca licznych uczelni: Academie Schone Kunsten, Utrecht, Holandia (1992), Rhode Island School of Design, Providence, USA (1992-93), Royal College of Art, Londyn, Wielka Brytania (1994), Gerrit Rietveld Academie, Amsterdam, Holandia (1995), Burg Giebichenstein, Halle, Niemcy (2001), Hiko Mizuno College of Jewellery, Tokio, Japonia (2003). Wybrane wystawy indywidualne: Galeria Ornamentum, Design Miami, USA, 2009; Villa De Bondt, Gandawa, Belgia, 2009; Galeria Marzee, Nijmegen, Holandia, 2009. Wybrane wystawy grupowe: Czerwony, Agde, Francja, 2009; Nowa Kolekcja, Sztuka Biżuteryjna, Państwowe Muzeum Sztuki Stosowanej i Designu, Pinakothek der Moderne, Monachium, Niemcy, 2009; Studio GR20, Maestri Olandesi, Padwa, Włochy, 2008. Prace w zbiorach: Stedelijk Museum Amsterdam, Museum Het Kruithuis in Den Bosch, Van Reekum Museum Apeldoorn, Arnhem Gemeente Museum, Gemeente Museum Utrecht (Holandia); Royal College of Art (Wielka Brytania).


Sylwetki Twórców
Philip Sajet
Ocena: 0,00Muzeum Miedzi (Akademia Rycerska), ul. Chojnowska 2
Ekspozycja 30.04 – 6.06
Wernisaż: 18 maja, godz. 18.00
 

ULRICH REITHOFER – 10 lat MIJNLUXUS. Ze współpracy głowy z ciałem i duszą
 

Urodził się w Austrii, mieszka i pracuje w Amsterdamie. Projektant biżuterii. Absolwent Kolegium Technicznego (Linz, Austria), Uniwersytet Nauk stosowanych Trier, Wydział w Idar-Oberstein (Niemcy),  specjalność  kamieni szlachetnych i projektowania biżuterii (u prof. Theo Smeetsa) oraz Instytutu Sandberga  (Amsterdam, Holandia) na kierunku sztuka stosowana (prof. M. Unger). Prace tworzy z użyciem złota i kamieni szlachetnych, ale inspirują go również bardziej nietypowe tworzywa, takie jak drewno lub szkło.
Biżuteria stanowi dla niego najważniejsze medium, jednak jego wyroby są powiązane z rzeźbą. W przeciwieństwie jednak do niej bazują na ciele, a nie na statycznym podłożu. Autor traktuje biżuterię jako formę komunikacji, a więc dialogu pomiędzy artystą, dziełem a odbiorcą. Uważa, że biżuteria nabiera siły wyrazu właśnie poprzez osobę noszącą ją, i nawet jeśli dana biżuteria kompletnie nie nadaje się do użycia, jej natura pozostaje niezmienna, podkreślając związek z ciałem, i zamiłowanie autora do człowieczeństwa i piękna.


Sylwetki Twórców
Urlich Reithofer
Dziewczyna zgubiła perłę bransoleta, drewno cytrynowca, dąb, perła słodkowodna, srebro, złoto, złoto płatkowe, 2009
Ocena: 0,00Sylwetki Twórców
Urlich Reithofer
Konspiracja, kolia, machoń, złoto, cyna, filc, 2009
Ocena: 0,00Artysta wielokrotnie uczestniczył  w międzynarodowych sympozjach, jak również warsztatach sztuki jubilerskiej, publikował artykuły w katalogach  wystaw, a także czasopismach dotyczących projektowania biżuterii.

Muzeum Miedzi (Akademia Rycerska), ul. Chojnowska 2
Ekspozycja 30.04 – 6.06
Wernisaż: 18 maja, godz. 18.30  
 
 
 

Wyślij e-mail rekomendujący nasz serwis
Adresat e-mail
 
 
Sylwetki Twórców
Sylwetki Twórców to najbardziej rozbudowany cykl wystaw w ramach Legnickiego Festiwalu Srebra. Są to indywidualne prezentacje wybitnych twórców polskiego i międzynarodowego złotnictwa. W tym roku w srebrnej stolicy zobaczymy w ramach cyklu 4 wystawy.
czytaj cały artykuł
 
Twoje Imię i Nazwisko
 
Twój E-mail
 
 

 
Waszym zdaniem
 
Jeszcze nie skomentowano powyższego artykułu
 
NEWS
 
 

Copyright © 2000-2020 Polska Biżuteria. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strony internetowe L77