Opublikowane przez:Ewa Orzechowska (EwaO)

Data: 03/24/2015 14:59:11
Kategoria: Targi i Giełdy | Tablica: Targi branżowe
22. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich
Ponad 470 wystawców z 18 krajów weźmie udział w 22. Międzynarodowych Targach Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2015. Gdańsk odwiedzą kupcy z ponad 50 krajów. Targi – adresowane przede wszystkim do właścicieli sklepów jubilerskich, hurtowni i galerii sztuki – są zamknięte dla szerokiej publiczności. 

W roli głównej Bursztyn Targi AMBERIF powstały i rozwinęły się w oparciu o lokalne rzemiosło złotniczo- bursztynnicze. Dziś Amberif to najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i  największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. Tutaj obecne są znane polskie i światowe marki jubilerskie. Tu przedstawiane są premierowe wiosenne kolekcje na nadchodzący sezon. Tu wreszcie rodzą się nowe trendy i idee w projektowaniu biżuterii. W tym roku swoją ofertę zaprezentuje 470 wystawców z 18 krajów (Belgii, Brazylii, Czech, Etiopii, Hiszpanii, Holandii, Indii, Japonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rumunii, Tajlandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski). - Zobaczymy bursztyn z różnych stron świata – dominikański, sumatrzański i etiopski, ale głównym bohaterem będzie, jak zawsze, ten bałtycki. I to w najpiękniejszych odsłonach, w doborowym towarzystwie najszlachetniejszych materiałów jubilerskich. Projektowany i wykonywany w naszych pracowniach złotniczych, by zdobić kobiety na wszystkich kontynentach świata pod marką „wykonano w Polsce” –  mówi Ewa Rachoń, dyrektor Targów AMBERIF. Autentyczność bursztynowego surowca będzie można sprawdzić w prowadzonym przez specjalistów  i rzeczoznawców Laboratorium Bursztynu, wyposażonym w nowy, zakupiony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników sprzęt.

Gdzie szukać inspiracji? Trendy w modzie i w sztuce  Na targach Amberif tradycyjnie już swoją premierę będzie miała publikacja autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego Trend Book 2015+. Trend Book to przegląd aktualnych trendów i motywów w biżuterii i wzornictwie. Źródłem równie twórczej inspiracji jest Galeria Projektantów, organizowana przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych. W tym roku swoją awangardową, unikatową biżuterię zaprezentuje tu 80 artystów.  Mocnym akcentem Targów Amberif będzie specjalny pokaz kolekcji i produktów jubilerskich z bursztynem w ramach realizacji programu promocji POIG dla branży jubilersko –bursztynniczej pod auspicjami Ministerstwa Gospodarki  (25 marca godzina 15.00). Zawsze wyczekiwanym wydarzeniem artystycznym targów Amberif jest Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles. Tym razem czołowi polscy kreatorzy mody i biżuterii pokażą swoje kolekcje w wyjątkowym miejscu, jakim jest siedziba Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego (piątek, 27 marca). Dyrektorem artystycznym Gali jest znany projektant – Michał Starost.   

Twórca Bursztynowego Słowika patronem konkursu Nieodłącznym elementem Targów Amberif są prestiżowe konkursy: Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego – konkurs jubilerski adresowany do wystawców, który od tego roku nosi imię zmarłego w 2014 r. wybitnego sopockiego artysty-jubilera, twórcy Bursztynowego Słowika i miłośnika bursztynu. Nagrodą Grand Prix w tym konkursie jest statuetka ministra gospodarki;   Amberif Design Award – konkurs projektowy,  otwarty dla  wszystkich twórców, tym razem z tematem przewodnim „Mimesis”. Spośród 112 prac z 18 krajów uznanie międzynarodowego jury i Nagrodę Główną Prezydenta Miasta Gdańska zdobyła Marta Rżanek z Łodzi. Wszystkie nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie w trakcie targów; Bursztynowe Rzemiosło – konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Jak odróżnić perłę od perły? Targom towarzyszyć będą warsztaty, sesje i pokazy o charakterze edukacyjno-popularyzatorskim: - konferencja z okazji  30-lecia Sekcji Paleoentomologicznej Polskiego Towarzystwa Entomologicznego o badaniach archaicznej przyrody zastygłej w bursztynie (org. Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG)  - seminarium gemmologiczne, podczas którego m. in. Peter Panis z Antwerpii opowie, jak odróżnić perły naturalne od hodowlanych, a słodkowodne od tych z wód słonych, a Dorota Wróblewska z portalu sofisti.pl poinstruuje, jak produkt, jakim jest biżuteria, sprzedać w mediach (org. Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich) - seminarium o bursztynie, na którym wybitni naukowcy z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec i Polski, przedstawią badania archeologiczne, geologiczne i chemiczne bursztynu (org. Muzeum Ziemi PAN, Politechnika Gdańska i Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników).  

Bursztynowy Gdańsk Program wydarzeń towarzyszących będzie jak zawsze bogaty, wszak Targi Amberif odbywają się w Gdańsku – Światowej Stolicy Bursztynu. Dwie interesujące wystawy będzie można obejrzeć w Muzeum Bursztynu. Pierwsza to Amber Biennale – nowy projekt Gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, prezentujący nowoczesne spojrzenie znanych europejskich artystów, którzy przyjęli zaproszenie do wypowiedzi artystycznej poprzez bursztyn. Druga to Amber. Around the World – wystawa biżuterii autorstwa wiodących polskich artystów plastyków i projektantów, łączących bursztyn bałtycki, dominikański i sumatrzański, zorganizowana przez kolekcjonera Janusza Fudalę we współpracy ze Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych. Działające w nowej siedzibie przy ul. Warzywniczej na gdańskiej starówce Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, zaprasza natomiast na wystawę prac twórców zrzeszonych w Stowarzyszeniu. 

AMBERIF 2015 25–27 marca, godz. 10–18 | 28 marca, godz. 10–17 | www.amberif.pl AmberExpo | ul. Żaglowa 11, Gdańsk   KONTAKT DLA MEDIÓW: dyrektor projektu Amberif: Ewa Rachoń - ewa.rachon@mtgsa.com.pl | tel. 58 55 49 134 Ewa Szpiek - ewa.szpiek@mtgsa.com.pl | tel.: 58 55 49 318

Żródło: Materiał prasowy
jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.