Opublikowane przez:Beata Kołodziejska (BeataPB) - Polska Biżuteria

Data: 07/27/2016 12:07:58
Kategoria: Nauka, Porady, Warsztaty | Tablica: Bursztyn | Źródło: rg.ru
Wyjątkowy okaz bursztynu bałtyckiego

19 lipca tego roku, pracownicy największej na świecie kopalni bursztynu w Jantarnym (Obwód Kaliningradzki) wydobyli olbrzymi, ważący 2,7 kg bursztyn. To największy wykopany okaz bałtyckiego złota od 30 lat. Eksperci szacują, że kamień liczy sobie kilkadziesiąt milionów lat.

Eksperci z Kaliningradzkiego Kombinatu Bursztynowego podkreślają, że bursztyny ważące ponad kilogram to bardzo rzadkie znalezisko. W ciągu roku wydobywa się najwyżej 10 takich samorodków. Jeszcze rzadziej spotyka się jantary dochodzące do 3 kg – wg archiwów kaliningradzkiego zagłębia bursztynowego ostatni taki okaz znaleziono 30 lat temu (znajduje się on w muzeum w Kaliningradzie).

Znaleziony przed kilkoma dniami olbrzym zostanie przewieziony do Moskwy. Tam zbada go i zadecyduje o jego losie komisja odpowiedzialna za zakup, magazynowanie i sprzedaż kamieni i metali szlachetnych  - tzw. Gokhran.

Tekst ze strony http://ciekawe.onet.pl/aktualnosci/olbrzymi-bursztyn-znaleziony-w-rosji-wazy-27-kg,1,5673691,artykul.htmlJubinale.com
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.