Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 03/06/2018 22:39:53
Kategoria: Wystawy, Wernisaże, Wydarzenia | Tablica: Wydarzenia
Inauguracja projektu AMBER & LEONARDO już 22 marca
Uroczystość inauguracji projektu AMBER & LEONARDO obędzie się w Centrum Św. Jana w Gdańsku 22 marca we współpracy z Nadbałtyckim Centrum Kultury i Międzynarodowymi Targami Amberif.


Bursztyn i szlaki bursztynowe od niepamiętnych czasów były stymulatorami kontaktów i dialogu kultur Europy. Celem projektu jest ożywienie najlepszych tradycji tego dialogu. Idea projektu narodziła się w Gdańsku, mieście nazywanym obecnie światową stolicą bursztynu, miejscu, które przez co najmniej cztery tysiąclecia pozostaje głównym ośrodkiem związanym z bursztynem bałtyckim.


Kuratorzy zaprosili międzynarodową grupę znanych artystów prosząc ich aby zrealizowali wypowiedzi inspirowane tematem “Leonardo da Vinci i Bursztyn” w formie objets d`art (dzieł), wykorzystując w nich bursztyn jako jeden z użytych materiałów.


Kolekcja ma być zaprezentowana po raz pierwszy w Gdańsku, w Centrum Św. Jana, podczas targów Amberif 2018 a następnie, jako wystawa podróżująca w galeriach w Polsce i za granicą.


Idea – dlaczego Leonardo i bursztyn?

Bursztyn bałtycki był od tysiącleci jednym z głównych cztynników stymulujących wymianę handlową oraz towarzyszące jej kontakty kultur, przede wszyskim wewnątrzeuropejskie, ale sięgające także aż dalekiego Wschodu.  


Renesans był niezwykle znaczącym w historii Europy momentem deklaracji jej jedności kulturowej, zarówno w sensie przestrzennym jak czasowym. Był to okres gwałtownego ożywienia kontaktów pomiędzy europejskimi intelektualistami – filozofami, uczonymi i artystami, tworzącego poczucie wspólnoty w obrębie terytorium naszego kontynentu. Jednocześnie odkrycia i fascynacja kulturą starożytnej Grecji i Rzymu dawały odczuć tę wspólnotę wewnątrz continuum czasowego. Tak więc poszukiwanie wspólnych cech łączących Renesans ze złotem bałtyku, w kontekście europejskiej historii kultury, nabiera konkretnego sensu. Osobą symboliczną dla epoki Renesansu jest Leonardo da Vinci, jeden z najwybitniejszych twórców tego okresu – wszechstronny geniusz jednoczący świat sztuki i nauki. Jego niezliczone talenty i potężna energia twórcza są do dziś znane i podziwiane na całym świecie. Wiele jego projektów i pomysłów wyprzedzało epokę na tyle, że zostało zrealizowane dopiero całe stulecia później. Obrazy jego pędzla, choć do dziś przetrwały zaledwie nieliczne, pozostają na zawsze wśród największych skarbów kultury, a ich nigdy finalnie nie rozszyfrowane tajemnice i symbole inspirują oraz są przedmiotem ciągłych badań i domysłów historyków sztuki, pisarzy, filozofów, etc.


W trakcie prac badawczych przy realizacji projektu pojawił się nieoczekiwanie bardzo interesujący, dodatkowy bursztynowy trop. Jak wynika z notatek artysty, nie tylko znał on bursztyn, ale także umiał przygotowywać z niego specjalny werniks, którego sam używał. Chociaż, na co narzekają konserwatorzy, warstwy werniksu i farb są u Leonarda, indywidualisty w każdej dziedzinie, inaczej niż u malarzy przestrzegających klasycznych reguł, często zmieszane i przenikające się nawzajem, możemy sobie wyobrazić, że miejscami patrzymy na jego malarskie wizje przez cieniutką szybkę „bursztynowego okna”. Tak więc twórcom projektu marzy się poprzez odniesienia do kulturotwórczej roli bursztynu oraz europejskiej epoki Renesansu, stworzenie międzynarodowego wydarzenia artystycznego, dobrze osadzonego w realiach współczesnej, zjednoczonej Europy oraz zjawisk globalizacji, a także zainicjowania współczesnego, płynącego z Gdańska, Renesansu bursztynu – jego odrodzenia jako źródła inspiracji i humanistycznych idei.

Program:
Ceremonia otwarcia projektu planowana jest w Gdańsku, w dniu 22 marca 2018, w wyjątkowym miejscu – w Centrum Św. Jana, czyli w gotyckim kościele, funkcjonującym obecnie jako połaczenie rzymskokatolickiej świątyni z wielofunkcyjną przestrzenią Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Historyczne wnętrze, zawierające także elementy renesansowe wytwarza szczególną atmosferę, podkreślającą ideę projektu.


W programie uroczystości przewidziany jest specjalny, zatytułowany Homo Vitruvianus, utrzymany w duchu renesansowych asocjacji pokaz mody, autorstwa znanej trójmiejskiej projektantki Magdaleny Arłukiewicz, podczas którego specjalnie stylizowane stroje będą zestawione z pracami biżuteryjnymi uczestników wystawy.


Następnie wybitny znawca historii i kultury Gdańska, profesor Andrzej Januszajtis wygłosi wykład na temat leonardiańskich inspiracji w Gdańsku.

Gdański artysta plastyk Marek Rogulski, znany jako Rogulus zaprezentuje obiekt – instalację oparty na konotacjach obrazu Dama z gronostajem, oraz związany z tematem swój najnowszy projekt badawczy.


W końcu nastąpi otwarcie wystawy Bursztyn i Leonardo, podczas którego odbędzie się niezwykła ceremonia. Będzie to dokonane po raz pierwszy (sic!) w tak niezwykle długiej historii bursztynu w kulturze, nadanie wyjątkowej, specjalnie wyselekcjonowanej, naturalnej bryle złota Bałtyku imienia. Imieniem tym będzie, jak można było się spodziewać, upamiętniające projekt imię Leonardo Gedanensis (Leonardo z Gdańska). Dodatkowo, w tym zyskującym nową osobowość bursztynie, zakodowana jest ulubiona przez renesansowego mistrza tak zwana ‘boska proporcja` bowiem stosunek wysokości do szerokości bryły odzwierciedlają słynny ‘złoty podział’.


Sama wystawa, której elementy znajdują się w większości w trakcie procesu twórczego w pracowniach artystów w różnych krajach, będzie niewątpliwie przeglądem niezwykłych i różnorodnych, zarówno z punktu widzenia estetyki, jak komunikowanych treści, wypowiedzi i refleksji współczesnych artystów na tytułowy temat.


Ceremonia otwarcia włączona została także do programu kulturalnego międzynarodowych targów bursztynu, Amberif 2018.


Autorzy projektu wyrażają nadzieję, że jego rezultaty pozostaną długotrwałym przyczynkiem do współczesnego odrodzenia najlepszych tradycji europejskiego humanizmu, tak potrzebnych w dzisiejszych społeczeństwach kultury konsumeryzmu, a także paradoksalnie, w dobie lawinowego rozwoju techniki i środków komunikacji, dotkniętego rosnącymi problemami alienacji i dehumanizacji.


Organizator: Art7– Wojciech Kalandyk
Kurator: Giedymin Jabłoński

Lubi to

amberif
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.