Opublikowane przez:Ewa Orzechowska (EwaO)

Data: 03/12/2018 15:15:54
Kategoria: Targi i Giełdy | Tablica: Targi branżowe | Źródło: amberif.pl
AMBERIF ŚWIĘTUJE 25 LAT!
21 marca w gdańskim Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AMBEREXPO rozpocznie się jubileuszowa, 25. edycja Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF. To najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej. Tu biznes spotyka się ze sztuką i nauką, tu rodzą się twórcze pomysły i idee, tu prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Punktem kulminacyjnym Targów będzie jubileuszowa, srebrna edycja Gali Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles 2018.

AMBERIF 2018 zgromadzi ponad 470 wystawców z 14 krajów: Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Indii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch, USA i Polski. Swoją ofertę przedstawią zarówno małe pracownie, jak i duże firmy jubilerskie: producenci złotej i srebrnej biżuterii z bursztynem, a także z kamieniami kolorowymi i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi oraz technologii złotniczych.

W Galerii Projektantów, organizowanej pod auspicjami Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych, autorskie kolekcje zaprezentują, eksperymentujący z materiałem i zaskakujący odważnymi skojarzeniami, artyści. Tradycyjnie swoją premierę podczas targów będzie miała kolejna edycja publikacji autorstwa prof. Sławomira Fijałkowskiego - Trend BOOK 2018, systematyzująca aktualne trendy i motywy w biżuterii i wzornictwie.

Tradycyjnie też targom towarzyszą liczne prestiżowe konkursy. Już po raz 22. rozstrzygnięty został Międzynarodowy Konkurs na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award. To jeden z najważniejszych polskich konkursów designerskich, doskonale znany w europejskim środowisku artystów o nieszablonowym podejściu do biżuterii. W tym roku kurator konkursu - Barbara Schmidt z Akademii Wzornictwa i Designu w Monachium - zaproponowała motto Serendipity – Uśmiech Losu, zapraszając do refleksji na ile wzajemne zależności między naturą, techniką i intuicją mogą nas ponieść daleko poza granice rozumu, a przypadkowe spostrzeżenie może doprowadzić do zaskakujących odkryć. Przewodniczącym jury został Stephan Bottomley – uznany projektant biżuterii, dziekan Wydziału Biżuterii Uniwersytetu w Birmingham. Ocenie poddano 127 prac 100 artystów z aż 20 krajów.

Nagrodę Główną Amberif Design Award, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza (10.000 zł), otrzymała Silvia Bellia z Niemiec. Nagrodę Bursztynową, ufundowaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, 1 kg bursztynu przyznano Kairi Sirendi z Estonii. Nagrodą Srebrną, ufundowaną przez KGHM Polska Miedź SA, 1 kg srebra – nagrodzono polskiego artystę Mirona Kutarbę. Laureatów pozostałych nagród poznamy już podczas targów. A są one przyznawane w ramach konkursów:

- Mercurius Gedanensis im. Bogdana Mirowskiego w kategoriach wzornictwo i mistrzostwo jubilerskie;
- Bursztynowe Rzemiosło - konkurs skierowany do złotników i młodych adeptów złotnictwa, organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw;
- Bursztynnik Roku 2017 – tytuł przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników osobom, które z bursztynem pracują, promują go, badają i kolekcjonują w sposób wykraczający poza ramy własnej firmy;
- Bursztynowa Kula - nagroda za Najlepszy Wzór prezentowany na targach przyznawana przez studentów Katedry Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Sympozjum Bursztyn. Nauka i Sztuka jest zwieńczeniem cyklu seminariów towarzyszących Targom AMBERIF od pierwszej edycji. Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego, Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników zaprosiły ponad 50 naukowców z różnych rejonów świata do dyskusji i wymiany doświadczeń w badaniu bursztynu.
Gala Bursztynu i Mody AMBER LOOK trends & styles to crème de la crème Targów AMBERIF: piękne kreacje, oszałamiająca biżuteria i specjalnie zaprojektowana na tę okazję scenografia. Gala odbędzie się w piątek (23 marca) w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Targi AMBERIF mają charakter branżowy i dostępne są wyłącznie dla osób i firm związanych z biżuterią, sztuką jubilerską i sztuką użytkową oraz marketingiem i usługami w tym zakresie.

Żródło: http://www.amberif.pl/
jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.