Opublikowane przez:Krzysztof Antonowicz (KrzysztofAntonowicz)

Data: 09/25/2013 23:55:06
Kategoria: INNE ... | Tablica: Kamienie | Źródło: earthsky.org
Szafir
Szafir - to kamień urodzonych we wrześniu i tak jak rubin jest odmianą minerału korund. W starożytności był znany i ceniony m.in. przez Etrusków, którzy używali go już siedem wieków p.n.e., a Persowie nazywali „ Niebiańskim Kamieniem”. Szafir był też kamieniem Apolla jednego z najważniejszych mitologicznych bogów starożytnej Grecji. W średniowieczu noszony był przez kapłanów jako ochrona przed nieczystymi myślami i pokusami cielesnymi (ciekawe dlaczego dzisiaj już go nie noszą). Średniowieczni królowie Europy nosili pierścienie i brosze zdobione szafirami wierząc, że ochronią ich przed niebezpieczeństwem i zawiścią. Przed wyruszeniem w boje, rycerze darowali swoim młodym żonom naszyjniki z szafiru, aby pozostawały im wierne podczas ich nieobecności. Wierzono również, że kolor kamienia będzie się ściemniać jeśli nosić go będą cudzołożnice lub cudzołożnicy, albo osoby szafiru niegodne.
Wierzono, że szafiry chronią przed wężami. Mówiono, że jeśli jadowite gady i pająki umieścić w naczyniu z szafirem, natychmiast zabierze je śmierć. W trzynastowiecznej Francji uważano na przykład, że szafir zamienia … głupotę w mądrość (och, jakby to się teraz niektórym przydało) a impulsywność w łagodne usposobienie.
Najsłynniejsze szafiry to :
- Millennium Sapphire największy, o wadze 61 500 karatów znaleziony na Madagaskarze w 1995 roku . Ocenia się że ważył wówczas ok. 90 000 karatów. Jego historia jest bardzo ciekawa i postaram się ją przybliżyć tutaj niedługo.
- The Logan Sapphire Brooch, drugi pod względem wielkości szafir o wadze 423 kratów.
- St. Edward Sapphire, klejnot w Koronie Imperium, którą wkładała królowa Wiktoria w 1838r. Obecnie wraz z innymi klejnotami korona przechowywana w Tower of London. Nazwa szafiru pochodzi od Edwarda Wyznawcy, do którego ten kamień kiedyś należał. Nosił go w pierścieniu w trakcie swojej koronacji w 1042 roku.

Na zdjęciu:Millennium  Sapphire -  http://thejewelerblog.files.wordpress.com/2013/06/millenniumsapphire6.jpg

Lubi to

Ambermart
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.