Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 02/27/2019 15:33:05
Kategoria: Wystawy, Wernisaże, Wydarzenia | Tablica: Wydarzenia | Źródło: amberif.amberexpo.pl
Znamy laureatów konkursu AMBERIF DESIGN AWARD 2019
Na tegoroczną, 23. edycję Międzynarodowego Konkursu na Projekt Biżuterii z Bursztynem Amberif Design Award 117 artystów z 28 krajów nadesłało 147 prac. To imponujący wynik!

"Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by prace na konkurs nadeszły z tak wielu krajów, i nigdy też nie zdarzyło się, żeby w pierwszej trójce laureatów nie znaleźli się polscy twórcy" - tak wyniki konkursu podsumowała Ewa Rachoń, dyrektor Targów Amberif.

Nagrody i wyróżnienie powędrowały do artystów z Meksyku, Niemiec i Chin.

Prace, w formie rysunków, projektów wykonanych technikami komputerowymi oraz zdjęć gotowej biżuterii przeznaczonej do zdobienia różnych części ciała, nadesłali nie tylko twórcy biżuterii i projektanci, ale także rzeźbiarze.

Zadowolenia nie kryła kuratorka konkursu Barbara Schmidt. - "Zachwyt bursztynem zatacza coraz szersze kręgi i zdaje się być naprawdę ciekawym źródłem inspiracji dla artystów" - zauważyła.

Międzynarodowe jury Konkursu stanęło przed wyjątkowo trudnym zadaniem.

"W ocenie braliśmy pod uwagę przede wszystkim użycie bursztynu, oryginalność pracy, jej koncepcję, sposób wykonania i zgodność z tematem konkursu" - wyjaśniła Jurgita Ludavičienė, krytyczka sztuki, kuratorka, profesor w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie. Jurgita Ludavičienė dodaje: "Nagrodzone prace są konceptualne, oryginalne i dobrze wykonane. To bardzo ważne, zwłaszcza że z pewnością staną się one inspiracją dla uczestników konkursu Amberif Design Award w kolejnych latach".


Obok Ludavičienė w jury zasiedli również:
• Christianne Weber-Stöber – historyk sztuki, badaczka biżuterii, dyrektor generalny Stowarzyszenia Sztuki Złotniczej w Hanau (Niemcy)
• David Huycke – artysta złotnik, profesor w PXL-MAD School of Arts Hasselt oraz Wydziału Architektury i Sztuki na Uniwersytecie w Hasselt (Belgia)
• Sofia Björkman – artystka jubilerska i kuratorka projektów z dziedziny złotniczej (Szwecja)
• Sara Gackowska – artystka tworząca biżuterię i sztukę wizualną (Polska).

Jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:
NAGRODA GŁÓWNA
ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska (10.000 zł) trafiła do Alberto Dávila Quesada / Meksyk

UZASADNIENIE: Odważna interpretacja hasła konkursowego w formie przedmiotu do ust zamiast klasycznej biżuterii jak np. pierścionek czy wisiorek. Jest to praca symboliczna, która odnosi się do głównego tematu Kairos i niesie za sobą znaczenie związane z materiałem, podkreślając piękno bursztynu.

NAGRODA BURSZTYNOWA ufundowana przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników (1 kg bursztynu) trafiła do Martin Radt / Niemcy

UZASADNIENIE: Chwila brutalności i surrealizmu – przekłucie bryłki bursztynu przez agrafkę, której to agrafki nie możemy rozpiąć, co czyni z tej chwili moment ukrytej kinetyki.

NAGRODA SREBRNA
(1 kg srebra) trafiła do Laurent Brune / Niemcy

UZASADNIENIE: Praca ta ukazuje rozmaite kolory i możliwości bursztynu. Dobra jakość i umiejętności złotnicze na styku między dwoma bardzo różnymi materiałami: metalem i bursztynem.

WYRÓŻNIENIE: trafiło do Wenzho Lin / Chiny

UZASADNIENIE: Niezwykle poetycki pomysł, gdzie mucha, zwykle uwięziona w bryłce bursztynu, tu zostaje schwytana na „taśmie filmowej”. Łącznik między przeszłością a przyszłością.

Ponadto do publikacji w katalogu targów Amberif 2019 oraz na wystawę jury zakwalifikowało 17 prac autorów pochodzących z różnych krajów europejskich, Chin i Korei Południowej.
Przypominamy o zbliżających się Targach, gdzie będzie można podziwiać prace konkursowe:

AMBERIF 2019 termin: 20-22 marca, 10.00-18.00 | 23 marca, 10.00-16.00 miejsce: Gdańsk, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO, ul. Żaglowa 11, organizator: Międzynarodowe Targi Gdańskie SA dyrektor projektu: Ewa Rachoń | ewa.rachon@mtgsa.com.pl | t. 58 55 49 134 patroni honorowi: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Marszałek Województwa Pomorskiego, Prezydent Miasta Gdańska partnerzy: Stowarzyszenie Rzeczoznawców Jubilerskich, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, Pomorska Izba Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Stowarzyszenie Twórców Form Złotniczych, Krajowa Izba Gospodarcza Bursztynu, Polskie Towarzystwo Gemmologiczne.
jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.