Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 03/05/2019 19:42:06
Kategoria: Wystawy, Wernisaże, Wydarzenia | Tablica: Wydarzenia | Źródło: silver.legnica.eu
28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „Srebro” już trwa.
Termin nadsyłania prac konkursowych: 1 kwietnia 2019 r. (Prace muszą w tym terminie dotrzeć do Galerii – nie decyduje data stempla pocztowego.)    

Jak zwykle Konkurs jest głównym wydarzeniem Legnickiego Festiwalu SREBRO, który w tym roku świętuje swoje 40-lecie.

Tegoroczny temat „Srebro” nawiązuje do genezy i historii Festiwalu.

Kartę zgłoszeniową oraz Regulamin Konkursu znajdziecie TUTAJ  

Na zwycięzców jak zwykle czekają srebrne (i nie tylko) nagrody.

28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej „SREBRO” jest konkursem otwartym – do udziału zapraszamy zarówno artystów profesjonalnych, jak i amatorów oraz debiutantów ze wszystkich zakątków świata. Zgłaszane prace winny być biżuterią w szerokim znaczeniu tego słowa, reprezentować wysoki poziom artystyczny i wykonawczy, zawierać oryginalną koncepcję twórczą oraz wyraźne odniesienie do tematu Konkursu. Organizatorzy nie stawiają żadnych ograniczeń co do zastosowanych materiałów i technik, jednak ze względu na tegoroczne hasło konkursowe – sugerujemy użycie tytułowego srebra.  


________________________  


Pretekst jest zawsze istotny.  

Pretekst do podjęcia decyzji, do twórczego zaangażowania, do ujawnienia własnego zdania.  

Proponując konkursowe hasła / tematy / uzasadnienia corocznie szukaliśmy takich właśnie pretekstów licząc, że staną się źródłem inspiracji, interakcji, ingerencji - twórców, odbiorców, obserwatorów.  

W ostatnich latach wspólnie zastanawialiśmy się nad: znaczeniem rytuałów (2012), społecznym i osobistym podłożem buntu (2013), kanonem klasyki (2014), barierami i transgresjami, jakie tworzą granice (2015), fenomenem miasta (2016), składnikami kulturowej tożsamości (2017) i wreszcie zjawiskiem iluzji w sztuce (2018).  

W tym roku postanowiliśmy nie poszukiwać pretekstu. Zmaterializował się sam (choć przecież był z nami nieustannie od 1979 roku - przez całe 40 lat historii legnickich festiwali srebra i wystaw autorskiej biżuterii). I właśnie dlatego jest tak istotny i wciąż aktualny.  


SREBRO / Argentum  

Temat wymagający powrotu do źródeł, skupienia, cierpliwości i uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” - w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości.  

- prof. Sławomir Fijałkowsk
jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.