Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 03/08/2019 21:08:55
Kategoria: Wystawy, Wernisaże, Wydarzenia | Tablica: Wydarzenia
SREBRNA LEGNICA
W maju Legnica znów będzie oddychać srebrem – 1 maja rozpoczyna się Legnicki Festiwal SREBRO 2019, który potrwa do 9 czerwca.

W programie jak zwykle szereg wystaw biżuteryjnych i wydarzeń towarzyszących.

Głównym wydarzeniem Festiwalu pozostaje Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej, w tym roku organizowany pod hasłem „Srebro”, mającym podkreślić jubileuszowy charakter obchodzącego swoje 40-lecie Festiwalu.

Organizator imprezy, Galeria Sztuki w Legnicy, zaprasza artystów do udziału w Konkursie, a wszystkich zainteresowanych do odwiedzin Legnicy w dniach kulminacji Festiwalu 17 i 18 maja 2019.

Prace konkursowe można nadsyłać do 1 kwietnia br., a Regulamin i więcejinformacji na stronie Festiwalu TUTAJ. Do zobaczenia!  

Tekst przewodni Konkursu:

Pretekst jest zawsze istotny.

Pretekst do podjęcia decyzji, do twórczego zaangażowania, do ujawnienia własnego zdania.

Proponując konkursowe hasła / tematy / uzasadnienia corocznie szukaliśmy takich właśnie pretekstów licząc, że staną się źródłem inspiracji, interakcji, ingerencji - twórców, odbiorców, obserwatorów.

W ostatnich latach wspólnie zastanawialiśmy się nad: znaczeniem rytuałów (2012), społecznym i osobistym podłożem buntu (2013), kanonem klasyki (2014), barierami i transgresjami, jakie tworzą granice (2015), fenomenem miasta (2016), składnikami kulturowej tożsamości (2017) i wreszcie zjawiskiem iluzji w sztuce (2018).

W tym roku postanowiliśmy nie poszukiwać pretekstu. Zmaterializował się sam (choć przecież był z nami nieustannie od 1979 roku - przez całe 40 lat historii legnickich festiwali srebra i wystaw autorskiej biżuterii).
I właśnie dlatego jest tak istotny i wciąż aktualny.

SREBRO / Argentum Temat wymagający powrotu do źródeł, skupienia, cierpliwości i uwagi, wykonawczej perfekcji, reinterpretacji pojęcia „metal szlachetny” - w swojej fizycznej, chemicznej, historycznej, kulturowej, merkantylnej lub symbolicznej wartości.
Jubinale.com
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.