Opublikowane przez:Blanka Kłoda (Blanka_Kloda) - KINGY.PL

Data: 06/09/2020 17:21:16
Kategoria: Biżuteria | Tablica: Biżuteria | Źródło: benchpeg.com
Cała biżuteria Pandora będzie wykonana ze srebra i złota pochodzącego z recyklingu
Pełna zmiana z wydobywanego srebra i złota na srebro i złoto z recyklingu zmniejszy emisję CO2  i będzie lepsza dla środowiska. Pandora, największa marka biżuterii na świecie, w zeszłym tygodniu ogłosiła, że ​​do 2025 roku całkowicie przestanie wykorzystywać wydobyte srebro i złoto w swojej biżuterii i będzie kupować wyłącznie ze źródeł wtórnych. Obniży to emisję węgla o dwie trzecie w przypadku srebra i o ponad 99% w przypadku złota.


Srebro i złoto to piękne materiały jubilerskie, które można poddać recyklingowi na zawsze bez utraty ich jakości. Metale wydobywane przed wiekami są tak samo dobre jak nowe. Nigdy nie niszczą ani nie gniją. Chcemy pomóc w opracowaniu bardziej odpowiedzialnego sposobu wytwarzania luksusu w przystępnej cenie, takiego jak nasza biżuteria, i zapobiegać dostawaniu się tych drobnych metali na wysypiska śmieci. Chcemy przyczynić się do budowy gospodarki o bardziej zamkniętym obiegu ”- powiedział dyrektor generalny Alexander Lacik.  


Od 71% do pełnego recyklingu Obecnie 71% srebra i złota w biżuterii Pandory pochodzi ze źródeł pochodzących z recyklingu. Całkowite przejście na srebro i złoto z recyklingu zmniejszy emisję CO2, zużycie wody i inne oddziaływanie na środowisko, ponieważ recykling metali zużywa mniej zasobów niż wydobywanie nowych metali. Emisje węgla z pozyskiwania srebra pochodzącego z recyklingu wynoszą jedną trzecią w porównaniu do srebra wydobywanego, podczas gdy recykling złota emituje około 600 razy mniej węgla niż wydobywanie nowego złota, zgodnie z ocenami cyklu życia.  


„Potrzeba zrównoważonych praktyk biznesowych staje się coraz ważniejsza, a firmy muszą brać udział w odpowiedzi na kryzys klimatyczny i wyczerpywanie się zasobów naturalnych. Od wielu lat Pandora wykorzystuje w naszych projektach metale z recyklingu. Teraz jesteśmy gotowi zrobić kolejny krok i całkowicie przestać używać wydobytego srebra i złota. To znaczące zobowiązanie, które będzie lepsze dla środowiska i sprawi, że nasza biżuteria będzie bardziej zrównoważona ” powiedział Alexander Lacik.  


Srebro jest najczęściej używanym materiałem w biżuterii Pandora, co stanowi ponad połowę wszystkich zakupionych materiałów mierzonych wagowo. Pandora wykorzystuje również mniejsze ilości złota, palladu, miedzi i kamieni sztucznych, takich jak nanokryształy i cyrkonia.  


Decyzja o użyciu wyłącznie srebra i złota pochodzących z recyklingu obejmuje całe wykorzystanie tych metali w biżuterii Pandory, w tym ziarna, półproduktów, łańcuchów i inne części od dostawców.    


Więcej srebra można poddać recyklingowi Obecnie około 15% światowej podaży srebra pochodzi ze źródeł pochodzących z recyklingu. Ponad połowa odzyskanego srebra pochodzi z przemysłu, w którym metal jest wykorzystywany w produkcji chemicznej, elektronice i do innych celów.  


Pandora będzie współpracować ze swoimi dostawcami, aby zagwarantować wystarczającą podaż odpowiedzialnego srebra pochodzącego z recyklingu, certyfikowanego zgodnie z wiodącymi standardami łańcucha dostaw, takimi jak Rada Odpowiedzialnej Biżuterii. Pandora będzie również współpracować z kluczowymi interesariuszami w łańcuchu dostaw w celu zbadania możliwości zwiększenia dostępności srebra pochodzącego z recyklingu i poprawy standardów produkcji. 


Decyzja o wykorzystaniu metali szlachetnych pochodzących z recyklingu jest zgodna z ambitnymi celami Pandory dotyczącymi dekarbonizacji  ogłoszonymi  w styczniu. W 2020 r. Pandora będzie pozyskiwać 100% odnawialnej energii elektrycznej w dwóch zakładach rzemieślniczych w Tajlandii, a do 2025 r. firma będzie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla we wszystkich swoich działaniach. Pandora przyłączyła się również do inicjatywy Science Based Targets - wiodącej korporacyjnej współpracy w zakresie działań na rzecz zmian klimatu - i opublikuje w przyszłym roku plan ograniczenia emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości zgodnie z porozumieniem paryskim.  


Do obliczenia różnicy w śladzie węglowym między źródłami poddanymi recyklingowi i wydobytymi wykorzystano następujące źródła: wydobyte i przetworzone srebro (baza danych GaBi 2019), wydobyte złoto (Światowa Rada Złota, 2018) i przetworzone złoto (C. Hafner, 2019)

Źródło: benchpeg.com
jubicom.eu
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Cookie.